Doradca kredytowy Wrocław – dlaczego warto poszukać dobrego?


Spis treści

Kim w zasadzie jest doradca kredytowy?

Pojęcie doradcy kredytowego funkcjonuje na  polskim rynku od czasu wyspecjalizowania się niezależnych instytucji finansowych.  Część z  nas przypisuje etykietę „doradcy kredytowego” osobie pracującej na etacie w banku.  Część z nas  za doradcę kredytowego uważa osobę prowadzącą własną działalność gospodarczą, która ma kilka banków w swojej ofercie.  Według  Europejskiej Federacji Doradców i Pośredników finansowych (FECIF) doradca kredytowy  zdefiniowany jest  jako „indywidualna jednostka, nie powiązana z żadną instytucją finansową, posiadająca kompetencję do swobodnego doboru produktów i usług finansowych dostępnych na rynku.”

Jak ta definicja prezentuje się w polskich realiach ?

Aktualnie dostępnych  „doradców kredytowych” na Wrocławskim rynku jest sporo. Każdy z nich świadczy usługi dla klienta kierując się oczekiwaniami klienta, jego sytuacją finansową oraz ewentualnymi korzyściami finansowymi pojawiającymi się dla obu stron transakcji.

Jak w takim razie wybrać najlepszego dla nas doradcę kredytowego, który spełni nasze oczekiwania, przeanalizuje naszą sytuację finansową  oraz dobierze najlepszą ofertę z możliwych dostępnych na rynku ?

 

Na powyższe pytanie postaram się odpowiedzieć w dalszej części artykułu.

 

Doradca kredytowy, a praca na etacie w banku.

Bank jako instytucja finansowa dba o to, aby wypracować zysk. Powinniśmy mieć na uwadze, że każde banki powstają, żeby zarabiać pieniądze.  W zależności od profilu danego banku w swojej ofercie pojawiają się sprecyzowane produkty bankowe. To znaczy, że jeden bank może specjalizować się w produktach przygotowanych dla firm, a inny w produktach dla osób indywidualnych. Każdy bank ma swojego doradcę kredytowego przeszkolonego pod kątem swojej oferty.

Oczywiste jest, że dany doradca posiada niezbędną wiedzę oraz informacje o danym produkcie. Wie jak zaspokoić naszą ciekawość oraz rozwiać nasze wątpliwości dotyczące szczegółów  technicznych, oprocentowania oraz warunków umowy. Zazwyczaj jest tak, że po informacje dotyczące kredytu oraz pozostałych produktów bankowych wybieramy się do banku, w którym posiadamy  już rachunek.  Takie podejście jest zrozumiałe, ponieważ jesteśmy przekonani do współpracy z danym bankiem, posiadamy środki zdeponowane na rachunku oraz systematycznie korzystamy z płatności kartą płacąc np. za zakupy.

Bardzo często jest tak, że banki posiadają specjalne oferty kredytowe dla swoich aktualnych klientów. Idealnie było by współpracować tylko z jedną instytucją, która przygotowała dla nas wyjątkową ofertę. Wszystko w jednym miejscu, bez zbędnego zastanawiania się – skoro mamy tą pewność 🙂

Dlaczego warto poszukać dobrego doradcę kredytowego?

Jest to bardzo dobre pytanie, które powinien sobie zadać każdy zainteresowany kredytem hipotecznym i innymi produktami finansowymi. Na swojej drodze do uzyskania kredytu ocieramy się o  aktualną ofertę banków, posiłkujemy się poleceniami swoich znajomych oraz kierujemy się personalnym doświadczeniem w  kontaktach z naszym aktualnym bankiem.

Tak jak wcześniej wspomniałem, praktycznie każdy bank to  = nieco inna oferta, inny doradca kredytowy, inne doświadczenia oraz oczywiście inna lokalizacja do odwiedzenia.

Zadajmy sobie kilka pytań, aby lepiej zrozumieć dlaczego warto mieć dobrego doradcę kredytowego pod ręką: 

  • Czy rzeczywiście „specjalna oferta” przygotowana przez bank, z którym współpracujemy jest najlepszą z dostępnych ofert na rynku?
  • Czy są jeszcze inne instytucje posiadające podobne produkty, których potrzebujemy ?
  • Który z banków będzie miał najlepszą ofertę kredytową dla nas dostępną?

I oczywiście pytanie:

  • Czy „doradca kredytowy” promujący ofertę danego banku nastawiony jest na spełnianie naszych oczekiwań oraz dostosowanie go do naszej sytuacji finansowej?

Poniżej postaram się pokrótce odpowiedzieć na powyższe pytania.

 

Czy rzeczywiście „specjalna oferta” jest najlepszą z dostępnych ofert na rynku?

Każda oferta, również ta „specjalna” jest ofertą najlepszą z możliwych, ale tylko i wyłącznie dla określonej grupy klientów. Bank określa sobie wzorzec klienta docelowego i przygotowuje ofertę tak, żeby jak najwięcej danych klientów do nich trafiło.

Czy są jeszcze inne instytucje posiadające podobne produkty, których potrzebujemy ?

Często zdarza się, że kilka banków ma ofertę zbliżoną na tyle, że o tym która oferta jest najlepsza decydują niuanse. Nie oznacza to jednak, że drobiazgi nie są ważne. Każda, nawet najdrobniejsza różnica przekłada się w długoterminowym okresie na znaczne kwoty.

Czy „doradca kredytowy” promujący ofertę danego banku nastawiony jest na spełnianie naszych oczekiwań oraz dostosowanie go do naszej sytuacji finansowej?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, które zadają sobie wszyscy potrzebujący kredytu hipotecznego trzeba sprawdzić całą dostępną ofertę dostępna na rynku. Instytucji oferujących kredyty hipoteczne jest ponad dwadzieścia ( sprawdź listę) , a na dodatek oferta ulega ciągłym zmianom. Trzeba albo sprawdzać, porównywać, czytać i się dokształcać w dziedzinie finansów albo skorzystać z usług profesjonalnego doradcy finansowego.

Jak w takim razie wybrać dobrego doradcę finansowego?

Dobry doradca finansowy  to przede wszystkim specjalista w swojej dziedzinie, któremu potrafimy zaufać. Nie z każdą osobą chętnie porozmawiamy o naszych finansach. Teraz pytanie:

  • Po czym poznać, że dany doradca finansowy jest specjalistą w swojej dziedzinie?
  • Komu w zasadzie zaufać, a komu nie?
  • Czym się kierować przy wyborze doradcy finansowego?
  • Jak powinna wyglądać współpraca z doradcą finansowym?

Poniżej przedstawię krótki poradnik jak wybrać dobrego doradcę finansowego. Na koniec podsumuję odpowiadając na powyższe pytania.

  1. Doświadczenie to podstawa. O wiele lepiej współpracuje się z doradcą, który poświecił już kilka lat  przy kompletowaniu dokumentów,  składaniu wniosku,  procesowaniu wniosku i podpisywaniu umowy kredytowej.  Znając już pełną ofertę bankową, z większym doświadczeniem szybciej przyswaja się niuanse w ofertach poszczególnych banków. Większe doświadczenie w wielu przypadkach oznacza, że przejdziemy przez cały proces uzyskania kredytu szybciej.
  2. Najprostszy  sposób na znalezienie dobrego doradcy to polecenie od znajomych którym ufamy. Jeżeli polecą doradcę jako wiarygodną, sprawdzoną osobę to 90% sukcesu już jest. Reszta to oczywiście własne sprawdzanie wiedzy, kompetencji i przedstawionej oferty.
  3. Doradca musi mieć szeroką, specjalistyczną wiedzę o ofercie banków. Natomiast specjalista w swojej dziedzinie sprawdzi dodatkowo czy produkty, które już posiadamy są atrakcyjne i czy nie można zoptymalizować naszych wydatków zarówno od strony kredytowej jak i ubezpieczeniowej.
  4. Oprócz wiedzy doradca musi mieć jak najpełniejszą ofertę oferowaną przez banki. Można to sprawdzić prosząc o przedstawienie pełnej oferty, którą posiada i poproszenie o zaopiniowanie 2-3 najlepszych ofert.
  5. Ważny jest dobry kontakt z doradcą finansowym. To sprzyja budowaniu zaufania. Rozmowa o naszych finansach jest wtedy bardziej komfortowa i przebiega sprawnie. Według mnie z doradcą również trzeba się dobrze czuć. Co z tego, że uważamy go za dobrego specjalistę jeżeli na przykład nie potrafi wytłumaczyć nam oferty tak żebyśmy ją dokładnie zrozumieli. Albo jest po prostu nieprzyjemny i źle się w jego towarzystwie czujemy.

Na koniec konkluzja. Oczywiście trzeba doradcy zaufać, mieć z nim dobre relacje, ale najważniejsze to sprawdzać, sprawdzać i jeszcze raz sprawdzać. Żyjemy w dobie internetu, jest cała masa forów kredytowych, opinii i zestawień. Ufajmy, ale kontrolujmy doradcę na każdym etapie procesu kredytowego.

 Czym się różni doradca finansowy od doradcy kredytowego?

Definiując finanse jako całokształt działań związanych z pieniądzem określił bym, że różnica pomiędzy doradcą kredytowym a finansowym polega na zakresie działań i posiadanej oferty.

Doradca kredytowy zajmuje się tylko stroną kredytową finansów klienta natomiast doradca finansowy może i powinien zająć się całym spektrum finansów osobistych klienta. Tak więc zobowiązaniami kredytowymi, ale też ubezpieczeniami rodziny i majątku, ewentualnymi lokatami. Powinien też móc pomóc (niekoniecznie sam się tym zajmując) w znalezieniu dobrej nieruchomości jako lokaty kapitału.