Kredyt gotówkowy – Jak wybrać najlepszy?
Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?
Jak wybrać najlepszy kredyt gotówkowy?
W 2016 roku ponad 15 milionów Polaków posiadało kredyt gotówkowy w banku lub pożyczkę z innej firmy z sektora finansowego. Jak sprawdzić czy oferta, którą dostaliśmy jest najlepsza?
Większość ludzi zaciąga kredyt gotówkowy w banku, w którym posiadają swoje prywatne konto. Jest to wygodne rozwiązanie, lecz nasz bank nie zawsze posiada najlepszą ofertę. Dlatego czasami warto rozejrzeć się za produktami, które oferuje konkurencja. Zaciągnięcie pożyczki lub kredytu to poważna decyzja, dlatego warto pamiętać o następujących kwestiach:
-
Spis treści
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania
Przy szukaniu odpowiedniej oferty możesz spotkać twierdzenia typu: „Gwarancją najniższej ceny” albo „0 % prowizji”. To tylko jedna strona medalu. Przy zaciąganiu jakiejkolwiek pożyczki, zwracaj uwagę przede wszystkim na RRSO (Rzeczywista roczna stopa oprocentowania). Jest to całkowity koszt kredytu lub pożyczki, zawierający wszystkie opłaty, prowizje, oprocentowanie itp. Obecnie 10 pierwszych flagowych produktów oferowanych przez polskie banki posiadają RRSO na poziomie od 7,3% – 12,5%. Bądź ostrożny, ponieważ istnieją pożyczki, które na pierwszy rzut oka wyglądają na tanie, a RRSO wynosi ponad 20%.
-
Rata, którą jesteś w stanie opłacić
W życiu wszystko się może zdarzyć. Pamiętaj o tym w dniu podpisywania pożyczki. To, że teraz jesteś w stanie płacić taką ratę, nie znaczy że w przyszłości będzie tak samo.
-
Nie dla ubezpieczenia kredytu
Mało osób starających się o kredyt gotówkowy wie, że ubezpieczenie kredytu nie jest obowiązkowe. Więc jeśli masz taką możliwość to nie ubezpieczaj. Niestety jednak większości przypadków bank nie daje Tobie wyboru. Mogą albo nie udzielić ci kredytu, lub podwyższyć opłaty za prowizję i oprocentowanie.
Dużo ludzi nie zdaje sobie sprawy z wpływu ubezpieczenia na wysokość rat. Okazuje się, że ubezpieczenie zwiększa wysokość miesięcznych rat. Pamiętaj o tym przeglądając oferty z różnych banków. Bank poda procent ubezpieczenia, ale jednocześnie niezbyt chętnie policzy Ci ile będziesz dopłacać do miesięcznej raty.
Ciężko negocjować z bankiem jako klient. Dlatego w takiej sytuacji warto skorzystać z pośrednika kredytowego. Nie tylko będzie on w stanie przygotować najlepszą ofertę na rynku, ale również ma doświadczenie i kontakty w negocjowaniu prowizji z bankiem. Dzięki temu możesz uzyskać lepszą ofertę, niż starając się o nią sam.
-
Przez Internet czy w oddziale?
Niektóre banki oferują pożyczki przez Internet. Jest to wygodne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy nie mają czasu na ciągłe wizyty w oddziale. Lecz bądź uważny. Są firmy, które oferują pożyczki przez Internet, a na końcu i tak czeka cię wizyta w oddziale.
-
Konto czy bez konta?
W niektórych bankach założenie konta podwyższa scoring kredytowy, lub jest obowiązkowe w celu otrzymania pożyczki. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań, warto skonsultować się z pracownikiem banku.
-
Nie podpisuj niczego pochopnie
Jednym z najczęstszych błędów jest pochopne podpisywanie dokumentów. Ponieważ umowy kredytowe są dość długie i skomplikowanie, nie śpiesz się z ich podpisywaniem. Przede wszystkim zwróć uwagę czy zgadają się RRSO, okres kredytowania, oprocentowanie i wysokość rat. W razie jakichkolwiek wątpliwości konsultuj wszystko z pracownikiem banku.
-
Chcesz się wycofać?
Jeżeli popełniłeś jakiś błąd lub zbyt pochopnie podjąłeś decyzję o pożyczce, to nie jest jeszcze za późno, żeby się wycofać. Ustawa o kredycie konsumenckim daje ci 14 dni na odstąpienie od zawarcia umowy bez podania jakiejkolwiek przyczyny. Innymi słowy, do 2 tygodni możesz się rozmyślić i unieważnić umowę z bankiem.
Przy podjęciu decyzji o kredycie gotówkowym na pewno nie należy się spieszyć. Wszystko trzeba dokładnie sprawdzić, i przekalkulować. Kredyt gotówkowy to bowiem zobowiązanie wiążące klienta z bankiem często na wiele lat. Warto skorzystać z zaufanego doradcy kredytowego, który wynegocjuje dla Ciebie najlepsze warunki.