TEL: Pokaż numer

Kredyt inwestycyjny

KI

01. Czym jest kredyt inwestycyjny?

Każdy przedsiębiorca w pewnej chwili staje przed koniecznością inwestycji, niezbędnych do dalszego rozwoju firmy. Często okazuje się, że posiadane środki są zbyt małe. Rozsądną decyzją może okazać się sfinansowanie części inwestycji kredytem.

Specjalnie dedykowanym dla firm produktem bankowym, którego przeznaczeniem jest finansowanie inwestycji jest tak zwany kredyt inwestycyjny. Jest to forma pożyczki, z której środki przeznaczane są przede wszystkim na zakup środków trwałych. Przede wszystkim budynki, środki transportu, ale również nowe technologie i przedmioty służące produkcji oraz kupno patentów i licencji.

Kredyt inwestycyjny można przeznaczyć na zakup środków trwałych, budowę lub rozbudowę, poprawę zdolności produkcyjnych, zakup patentów, licencji czy na przejęcia innych przedsiębiorstw.

02. Jakie cechy posiada kredyt inwestycyjny?

Przede wszystkim jest to kredyt długoterminowy. Maksymalny okres to obecnie 25 lat, ale z doświadczenia wiem, że można ten okres negocjować. Drugim ważnym czynnikiem jest celowość tego produktu. Kredyt inwestycyjny ma na celu ZAWSZE poprawę kondycji firmy. Bank oceniając wniosek złożony przez przedsiębiorcę analizuje, czy firma otrzymując środki z kredytu inwestycyjnego poprawi swoją kondycję. Zwiększy środki trwałe lub zrestrukturyzuje park maszynowy. Pieniądze pochodzące z tego źródła powinny pozwolić na pomnożenie kapitału w przyszłości.

03. Jakie banki oferują obecnie kredyt inwestycyjny?

Lista banków oferująca produkt pod nazwą kredyt inwestycyjny jest dość długa. Obecnie taką ofertę mają następujące banki:

Alior Bank S.A.
Bank Zachodni WBK S.A.
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
Bank BPS
Bank Millennium S.A.
Bank BPH S.A.
BOŚ S.A.
Crédit Agricole Bank Polska S.A.
Deutsche Bank Polska S.A.
Getin Noble Bank S.A.
Idea Bank S.A.
PKO Bank Polski S.A.
Raiffeisen Bank Polska S.A.

Pamiętajcie proszę tylko, że nazwa to nie wszystko. Każdy bank oferuje pod tą nazwą produktu zupełnie inne parametry. Dlatego też ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć jakie warunki musi spełnić przedsiębiorca, żeby móc ubiegać się o kredyt inwestycyjny.

Według mnie najważniejszą rzeczą jest przekonanie banku, że dana inwestycja jest opłacalna, celowa i poprawi kondycję firmy wnioskującej. Do tego przyczyni się z pewnością dobrze napisany biznesplan. Odpowiednio zestawione prognozy, które z jednej strony zobrazują gdzie dana firma chce się znaleźć za kilka lat dzięki uzyskanemu finansowaniu ale również pozwoli bankowi ocenić czy te plany są realne. Pamiętajmy, że większość banków udzielając finansowania przez wiele lat, dużej liczbie podmiotów, posiada pewną praktykę, prowadzi statystyki umożliwiające zweryfikowanie planów rozwojowych klientów.

04. Więc jak wybrać najlepszy kredyt dla firm?

Jeżeli analizując oferty banków to jak zawsze i wszędzie kluczowym czynnikiem, który powinien decydować o wyborze kredytu jest wysokość całkowitych kosztów kredytu. Ten czynnik po pierwsze jest mierzalny oraz łatwy do porównania zestawiając wiele ofert banków.

Na koszty kredytu składają się:

-prowizja banku,

-oprocentowanie,

-koszty ubezpieczeń oraz

-inne koszty około kredytowe takie jak na przykład koszty prowadzenia rachunków itp.

Prowizja jest pobierana jednorazowo, najczęściej przy uruchomieniu kredytu. Prowizje w Polsce wahają się w zależności od oferty i rodzaju kredytu od 0% do nawet 10%. Z kolei na oprocentowanie składa się stawka WIBOR (najczęściej 1M, 3M, 6M) oraz marża banku. Stawkę WIBOR dokładnie opisałem w innym miejscu (1.3. WIBOR, LIBOR, EURIBOR, a oprocentowanie kredytów – jak to liczymy). Natomiast marża banku jest ustalana indywidualnie i zależy od wielu czynników. Mają na nią wpływ zarówno warunki kredytowania, rodzaj zabezpieczenia, prognozy wyników finansowych, ale również to jak bardzo bankowi podoba się nasza inwestycja. Jak nisko lub raczej jak wysoko szacuje ryzyko związane z pożyczeniem firmie środków finansowych na wiele lat.

Wymienione parametry są najważniejszymi czynnikami wpływającymi na koszt kredytu. Jednak nie tylko prowizja i marża decydują ile rzeczywiście zapłacimy za kredyt. Banki oferując kredyty wymagają również wykupienia ubezpieczenie czy też naliczają opłatę przygotowawczą. Na koszt kredytu wpływ ma również rodzaj zabezpieczenia i cel kredytowania. Kredyty zabezpieczone nieruchomością są tańsze niż te, które nie wymagają żadnego zabezpieczenia. Cel kredytowania także ma znaczenie. Jak już zostało zaznaczone w wcześniej, kredyty inwestycyjne dla nowych firm są droższe niż standardowe kredyty obrotowe. W tym kontekście warto zwrócić uwagę, że firmy o dłuższym stażu i pewnej pozycji na rynku mogą liczyć na niższe koszty kredytu.

Jak więc wybrać najlepszy kredyt dla Waszej firmy ?

Jak już pisałem powyżej porównujcie całkowity koszt kredytu, Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania (RRSO) oraz wszystkie możliwe mierzalne czynniki. Jeżeli zaś możecie posiłkować się pomocą zaufanego doradcy finansowego to czyńcie tak.

ZALETY WSPÓŁPRACY Z NAMI.

Gwarantujemy rzetelną, kompletną pomoc w całym procesie kredytowym. Nasze wieloletnie doświadczenie w kontaktach z bankami, w procesowaniu wniosków oraz analizie finansowej i analizie kredytowej jest fundamentem naszej współpracy. Przeprowadzimy Cię bezpiecznie przez meandry i zawiłości procedur kredytowych. Porównamy bezpłatnie oferty wszystkich banków, pomożemy wypełnić wnioski i skompletować dokumenty. Zaopiekujemy się Tobą przez cały okres trwania procedury kredytowej.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

A MY PRZYGOTUJEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ