Kredyt mieszkaniowy dla młodych- czy masz szanse na uzyskanie kredytu?


Większość młodych ludzi, wkraczając w dorosłe życie, chce mieć własne mieszkanie. Kredyt mieszkaniowy dla młodych jest właśnie takim rozwiązaniem. Ciężko jednak wejść w jego posiadanie, nie zaciągając kredytu mieszkaniowego. Tylko jak to zrobić kiedy kariera zawodowa dopiero się zaczyna, a zarobki są stosunkowo niskie? W uzyskaniu kredytu mieszkaniowego dla młodych, znaczenie ma nie tylko Twoje miesięczne wynagrodzenie, ale również forma zatrudnienia.

Spis treści

Kredyt mieszkaniowy a tzw. „umowy śmieciowe”

W obecnych czasach pracodawcy coraz częściej proponują zatrudnienie na podstawie tzw. umów śmieciowych czyli „umowy zlecenie” lub „umowy o dzieło”, często pomimo wykształcenia czy stażu pracy danej osoby. Jest to dla pracodawców prostsza, ale przede wszystkim tańsza opcja. Tymczasem większość banków preferuję umowę o pracę i to na czas nieokreślony. Osoba młoda, zatrudniona na podstawie umowy zlecenie albo umowy o dzieło jest weryfikowana przez bank w bardziej restrykcyjny sposób. Banki przede wszystkim patrzą na nasze zeznania podatkowe za ostatni rok lub dwa lata, a także na nasz aktualny dochód oraz czy zlecenie bądź dzieło, które wykonujemy ma charakter ciągły. Na szczęście niektóre banki są bardziej przychylne udzielaniu kredytów hipotecznych osobom młodym. Warto mieć dobrego doradcę kredytowego, który wie do jakich banków należy się w takiej sytuacji zgłosić oraz, który wybierze z pośród różnych ofert banków najatrakcyjniejszy kredyt mieszkaniowy dla osoby młodej.

Mieszkanie dla młodych

Od 2014r. działa rządowy program  Mieszkanie dla młodych, który ma na celu ułatwienie zakupu osobie młodej pierwszego mieszkania. Dzięki temu programowi, osoba starająca się o kredyt mieszkaniowy,  może otrzymać dofinansowanie od państwa w postaci wkładu własnego, którego często osobom młodym brakuje. Aby skorzystać z tego programu należy spełniać określone warunki, które zmieniają się co roku. W związku z tym najlepiej skorzystać z bezpłatnej konsultacji u dobrego doradcy kredytowego, który jest na bieżąco z aktualnymi warunkami uzyskania pomocy z programu.

Podniesienie zdolności kredytowej młodej osoby

Młoda osoba może również podnieść swoją zdolność kredytową dzięki osobie trzeciej. Jedną z opcji jest dołączenie do kredytu mieszkaniowego innej osoby z rodziny np. rodziców, dziadków, rodzeństwo.

Najlepszym sposobem dla młodej osoby jest spotkanie się z dobrym doradcą podatkowym, który po analizie sytuacji finansowej oraz dodatkowych aspektów, dobierze odpowiedni rodzaj kredytu dostosowany do naszych potrzeb.