TEL: Pokaż numer

Kredyt obrotowy

KO

01.  Czym jest kredyt obrotowy dla firm?

Kredyt obrotowy dla firm jest produktem oferowanym przez praktycznie wszystkie banki w Polsce. Jest to świetne rozwiązanie dla firm, którym potrzebne są środki na realizowanie bieżących zobowiązań. Jego struktura jest dość podobna do limitu kredytowego dla osób fizycznych, lecz z uwagi na różnorodność podmiotów gospodarczych i ich różną specyfikę, rodzajów kredytów obrotowych jest cała masa.

Banki wychodząc naprzeciw potrzebom przedsiębiorstw tworzą produkty, które często różnią się bardzo od tych oferowanych przez konkurencję.

Opisany przykład kredytu obrotowego:

Przykładowo, jeżeli chodzi o zabezpieczenie kredytu, standardowo zabezpieczeniem są obroty na koncie firmy. Patrząc na obroty, zwrócić  uwagę na fakt, że banki w umowach kredytowych bardzo często wpisują minimalne wysokości obrotów jakie musi dany klient spełniać, aby kredyt nie został mu wypowiedziany. Zdarza się, że bank analizując cyklicznie (standardowo raz na kwartał) obroty na rachunku, wstrzymuje kredytowanie z powodu niespełnienia warunku umowy i problem gotowy.

02. Jakie jest przeznaczenie kredytu obrotowego?

Generalnie kredyt obrotowy dostosowany jest do indywidualnych potrzeb firm. Zazwyczaj w przypadku większości banków nie trzeba podawać konkretnego celu kredytowania.  W praktyce im bardziej parametry dostosowane są do potrzeb przedsiębiorcy tym wyższy jest koszt kredytu. Podając konkretny cel finansowania zyskujemy korzystniejsze warunki kredytu. Kluczowym czynnikiem wpływającym na warunki kredytowe jest sytuacja finansowa firmy + profil jej działalności.

Kredyty obrotowe różnią się często praktycznie wszystkimi warunkami. Uruchamiane mogą być na konto jednorazowo bądź w transzach. Bywa, że uruchamiane są po przedłożeniu faktur. Spłata ustalana jest w ratach, ale najczęściej spłaca się tylko odsetki bieżące, kapitał zaś na koniec okresu kredytowania ratą tzw. balonową. Również różny jest często cel na jaki udzielany jest kredyt obrotowy. Najczęściej firma ubiegająca się o kredytowanie nie musi spowiadać się na co chce przeznaczyć środki. Przyjmuje się, że ten rodzaj kredytu ma służyć finansowaniu bieżącej działalności. Bywa jednak, że podmiot otrzymuje środki na określony cel.

Generalnie, produkty dla firm są dość elastyczne. Można uzyskać dość znaczne odstępstwa od utartych schematów, pod warunkiem, że bank uzna ryzyko tej transakcji za akceptowalne.

03. Jakie są koszty kredytu obrotowego?

Nie można pominąć informacji o kosztach transakcji. Oczywiście, analizując ofertę różnych banków    musimy porównać je również, o ile nie przede wszystkim pod kątem kosztów. Tak jak przy innych produktach, banki dzielą się na te zachłanne i te troszeczkę mniej. W ofertach pojawiają się najróżniejsze opłaty. Najprościej będzie mi je wymienić, co nie znaczy, że każdy bank nalicza je wszystkie. Nie oznacza to również, że wymienię wszystkie możliwe opłaty. Z doświadczenia wiem, że ZAWSZE banki dążą do sprzedaży wraz z produktami różnego rodzaju ubezpieczeń.

Przykładowe opłaty:

– prowizja za rozpatrzenie wniosku (najczęściej od 0 do 2%),

– prowizja za przyznanie środków (od 1% do 10% chociaż apetyty banków bywają nawet wyższe),

– opłata za prowadzenie rachunku/rachunków,

– coroczna opłata za przyznanie środków,

– opłata od niewykorzystanych środków,

– oczywiście oprocentowanie kredytu.

Na koniec dodam, że kredyty obrotowe są produktami dość tanimi w porównaniu do całości oferty banków dla firm, ale oczywiście trzeba sprawdzać, kontrolować i kalkulować opłacalność.

ZALETY WSPÓŁPRACY Z NAMI.

Gwarantujemy rzetelną, kompletną pomoc w całym procesie kredytowym. Nasze wieloletnie doświadczenie w kontaktach z bankami, w procesowaniu wniosków oraz analizie finansowej i analizie kredytowej jest fundamentem naszej współpracy. Przeprowadzimy Cię bezpiecznie przez meandry i zawiłości procedur kredytowych. Porównamy bezpłatnie oferty wszystkich banków, pomożemy wypełnić wnioski i skompletować dokumenty. Zaopiekujemy się Tobą przez cały okres trwania procedury kredytowej.

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

A MY PRZYGOTUJEMY DLA CIEBIE NAJLEPSZĄ OFERTĘ